Makaleler » Blog » 15 Mikron Eczane Poşeti Nedir?

15 Mikron Eczane Poşeti Nedir?

Ülkemizde, 1 Ocak 219 tarihi itibari ile ücretli poşet uygulaması yürürlüğe girdi. Uygulama gereği eczanelerde 15 mikron ve altı poşetler ücretsiz verilebilecek. Peki 15 mikron eczane poşeti nedir?

Yılbaşından bu yana Türkiye’de gazeteler, haber siteleri, televizyonlar ve sosyal medya kullanıcıları poşetlerin ücretli verilecek olmasını tartışıyor. Kimileri uygulamanın çevre kirliliğini azaltacağını gerekçesi ile uygulamayı savunsa da birçok kesim uygulamadan son derece rahatsız. Öyle ki milyonlarca dolar makine yatırımı yapan ve stoklarında binlerce ton poşet ve hammadde bulunan poşet üreticileri fabrikalarının kapısına kilit vurmaktan dem vururken, vatandaşlar ise sıradan bir ürünmüş gibi poşeti satın alarak ücret ödemekten şikâyet ediyor. Bir kesim ise paralı poşet uygulamasının büyük market zincirlerinin kar oranları gözetilerek hayata geçirildiğini savunuyor.

Eczacılar Uygulamadan Rahatsız
Ücretli poşet uygulamasından en çok rahatsız olan kesim ise eczacılar. Öyle ki ülkemiz, poşetlerin ücretli verilmesi uygulaması kadar “eczanelerde poşetler ücretsiz mi?” tartışmaları yapıldı. Eczacılar, vatandaşlardan poşet için ücret talep edemediklerini, eczane poşeti için ücret istediklerinde ise vatandaşlardan tepki aldıklarını dile getiriyorlar. Yine vatandaşlara ücretli olarak verilen poşetlerin bakanlığa bildiriminin ise iş yoğunluklarını arttırdıklarını dile getiriyorlar. Tepkiler üzerine birçok sektör temsilcisi ve bakanlık yetkilileri tarafından 1 Mayıs 2019 tarihinde uygulamanın yeniden gözden geçirilerek eczanelerde poşetlerin ücretsiz olacağı yönünde demeçler verildi ancak yapılan son düzenleme de eczanelerde çift kalınlığı 15 mikron ve altı poşetlerin ücretsiz olacağı duyuruldu. Kısacası daha önce eczanelerin ücretli poşet uygulamasında kapsam dışında tutulacağı beyanları doğru çıkmadığı gibi bu beyanlar vatandaşlarda eczanelerde poşet için ücret alınmayacağı algısını da oluşturarak daha fazla sorunlar yaşanmasına sebebiyet verdi.

15 Mikron Eczane Poşeti
Eczanelerde ücretsiz olarak verilebilecek poşetler, çift kat kalınlığı 15 mikron, sap ve körük uzunlukları dahil 20cm x 35 cm ebatlarında olması gerekiyor. Ancak tek kat kalınlığı 7,5 mikron veya çift kat kalınlığı 15 mikron eczane poşetinin üretimi veya pratikte kullanımı pekte mümkün görünmüyor. 1 mikronun ne kadar bir kalınlığa sahip olduğu anlaşılırsa 7,5 mikron olarak üretilen eczane poşetinin kullanılamayacağı daha iyi anlaşılacaktır. 1 mikron, 1 milimetrenin binde biridir. Daha iyi anlaşılabilmesi için somut bir örnekle anlatalım. Bir kredi kartının kalınlığı yaklaşık 2 milimetre yani 2000 mikrondur. Ücretsiz eczane poşetinin kalınlığı ise en fazla 7,5 mikron. Yani kredi kartı, ücretsiz eczane poşetinden yaklaşık 266 kat daha kalındır. Eczanelerde hali hazırda size verilen o incecik poşetlerin 50 mikron kalınlığında olduğu da düşünüldüğünde, 15 mikron gibi çok ince bir poşetin 1 tek şurup kutusunu dahi taşıması mümkün değildir. Üstelik körük ve sap kısımları dahil 20x35 cm ebatlarında olması zorunluluğu bu durumu daha da imkansız hale getirmektedir. Eczacılardan gelen yoğun istek üzerine bazı eczane poşeti üreticileri 15 mikron kalınlığında ve yasaya göre ücretsiz eczane poşetlerini üreterek satışa sundu ancak gerek içerisine en küçük tabletin dahi koyulamayacak kadar küçük boyutlu olması, gerekse de ilaç kutusunun ağırlığını taşıyamayacak kadar ince olması nedeniyle beklentileri karşılayamadı. Kısacası 15 mikron eczane poşeti teoride ücretsizdir ancak uygulamada mümkün olmadığından eczanelerden aldığınız eczane poşetleri ücrete tabidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır