Makaleler » Blog » Eczane Poşeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eczane Poşeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye genelinde sayıları 30 bini aşan eczanelerin en temel sarf malzemesi eczane poşetidir. Eczacılar ihtiyaçları doğrultusunda ihtiyaç duydukları eczane poşetinden yeteri kadar satın alırlar. Yine ülkemizde çok sayıda poşet üreticisi ve bu üreticilerin farklı özelliklerde çeşitli poşetleri bulunmaktadır. Peki eczane poşeti alırken nelere dikkat edilmelidir? Detaylar yazımızın devamında.

Eczane poşeti alırken dikkat edilmesi gereken hususları; kalite, ağırlık taşıma kapasitesi, kilogram başına düşen poşet sayısı, çevre ve insana olası etkileri, kullanım kolaylığı ve fiyat olarak sıralayabiliriz. Söz konusu hususlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak eczane poşeti seçiminde daha doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Eczane poşeti seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus poşetin kalitesi ya da ağırlık taşıma kapasitesidir. Eczacılar hangi ilaçların daha çok tüketildiğini ve bunların ağırlıklarını bilirler. Dolayısıyla eczacıların poşet seçiminde reçetelerde yer alan ilaçların ağırlıklarını ve özelliklerini dikkate alarak bu ilaçları taşıyabilecek, esneme, yırtılma, kopma gibi deformasyonlarla karşılaşmayacakları poşetleri tercih etmelidirler. Elbette internet ya da telefon ile verilmiş siparişlerde ağırlık taşıma kapasitesini test etmek mümkün değildir ancak daha önce satın almış olduğunuz üründe bu tip durumlar ile karşılaşmadıysanız aynı firma ürünü ile devam etmekte fayda var.

Poşet alımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de kullanım kolaylığıdır. Bu konuda herkesin tercihi farklı olabilir. Kimilerine göre atlet poşetin kullanımı daha kolay iken, kimilerine göre de el geçme poşet daha kullanışlıdır. Eczanelerdeki hasta yoğunluğu da bu konuda belirleyici olabilmektedir. Eczacılar hastalara en kısa sürede ilaçlarını hazırlayıp vermeye çalışırken en hızlı şekilde poşetleri açıp ilaçları poşete bırakıp hastaya vermek durumundadırlar. Bu yoğunluk içerisinde eczacılar ve teknisyenler hangi tip poşeti daha pratik kullanabiliyorlarsa tercihlerini o yönde belirlemelidirler.

Diğer bir konu ise poşetlerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zarardır. Bilindiği üzere poşet kimyasal bir üründür. Kimyasal her ürün de doğayı belli oranda kirletir ve zarar verir. Bu yüzden eczaneler poşetlerini alırken çevreye ve insan sağlığına en az zarar veren ürünleri tercih etmelidirler. Dolayısıyla eczane poşeti seçiminde bio bozunur hammadde ile üretilmiş poşetler tercih edilmelidir. Tabi ki her poşet üreticisi bu konuda hassasiyet göstermeyebilir. Birer tüketici olarak eczacılar hangi poşetin doğa dostu olduğunu tespit edemeyebilir ancak bu tip poşetler renk, koku ve dokusuna bakarak ta tespit edilebilir. Bu tip poşetler pet şişe, plastik meyve sebze kasaları, kablolar, pvc atıkları gibi geri dönüşüm maddelerinden üretilir. Geri dönüşümden üretilen poşetler öncelikle insan sağlığına zararlıdır. Söz konusu poşetlere doğrudan temas eden meyve, sebze ve diğer gıda ürünlerinin tüketilmesi ya da bu poşetlere temas eden ilaç ambalajlarına temas etmek te ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Diğer bir husus ise eczane poşetlerin kilogramdaki adet sayısı ve fiyatıdır. Eczacıların dikkat ettiği bir detay olan adet sayısı ekonomik açıdan çok önemli ve alım yaparken belirleyici bir unsurdur. Yine burada da poşetin kalitesi adet sayısında belirleyici olarak ön plana çıkmaktadır. Şöyle ki; birinci sınıf orijinal hammadde ile üretilen eczane poşetlerinde 1 kilogramdaki adet sayısı fazla iken geri dönüşümden üretilen poşetlerin kilogramdaki adet sayısı daha düşüktür. Dolayısıyla geri dönüşümden üretildiği için ucuz gibi görünen ve bu yüzden tercih edilen eczane poşetlerinin aslında adet sayısı itibari ile daha düşük olması nedeniyle daha pahalıya mâl olduğu bilinmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır