Makaleler » Blog » Eczane Poşetleri Ücretsiz mi?

Eczane Poşetleri Ücretsiz mi?

Türkiye 2019 yılı başından itibaren plastik poşet kullanımı ile ilgili yeni bir uygulama ile tanıştı. Yeni uygulama ile plastik poşetler artık ücretli olarak verilecek. Peki eczanelerde eczane poşetleri ücretsiz mi olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevre kirliliğini azaltmak maksadı ile yayınladığı “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” ile market, mağaza, eczane gibi perakende alışveriş yapılan yerlerde müşterilere verilen plastik poşetlerden ücret alınmasını zorunlu hale getirdi. Yayınlanan tebliğe göre artık 15 kuruşu devletin kasasına, 10 kuruşu da poşeti veren mağaza veya marketin kasasına girmek üzere, her poşet için 25 kuruş ücret alınması zorunlu hale geldi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye’nin adeta tek gündemi ücretli poşetler oldu. Öyle ki aylarca ülkenin çeşitli bölgelerinden yansıyan ilginç manzaralar televizyon ekranlarında yer aldı. Vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler üzerine Bakanlık paralı poşet uygulamasında bir dizi değişikliğe giderek bazı plastik poşetleri kapsam dışına çıkardı. Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan ve doğrudan poşete temas eden gıdaların hijyenini korumak maksadıyla çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 50x35 santimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktı.

Eczane Poşetleri Ücretsiz mi?
Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine en büyük tepkilerden birisi de eczanelerden geldi. Tepkiler üzerine eczane poşetlerinde ücret uygulamasında esnekliğe gidileceği, eczane poşetinin ücretsiz olarak hastalara verileceğine yönelik açıklama yapıldı. Eczacılar eczanelerde verilen poşetlerin tamamen ücretsiz olmasını beklerken, yapılan son değişiklik ile eczanelerde çift kalınlığı 15 mikron ve altı olan, körük uzunluğu dahil en fazla 20x35cm ebatlarındaki eczane poşetlerinin ücretsiz olarak verilebileceği açıklandı. Ancak yasada yapılan son değişiklikte eczacıların beklentisini karşılamadı. Çünkü çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında, körük ve tutacak kısımları dahil 20X35 cm olan poşetin pratikte uygulanabilirliği mümkün değil. Ücretsiz verilebileceği belirtilen söz konusu poşet o kadar ince ve küçük ki, içerisine ağrı kesici tableti gibi ilaçlar dışında ilaç koyulamayacağı, daha ağırları koyulmak istendiğinde ise poşetin yırtıldığı bilinmektedir.

Ücretsiz Eczane Poşeti Beklentileri Karşılamadı
Eczacılardan gelen yoğun istek üzerine bazı poşet üreticileri 15 mikron kalınlığında ve yasaya göre ücretsiz sayılan eczane poşetlerini üreterek satışa sundu ancak gerek içerisine en küçük tabletin dahi koyulamayacak kadar küçük boyutlu olması, gerekse de ilaç kutusunun ağırlığını taşıyamayacak kadar ince olması nedeniyle 15 mikron eczane poşeti beklentileri karşılayamadı.
Yasaya Göre 15 mikron ve 20x30cm Ücretsiz Eczane Poşeti

Üstelik eczanelerde poşetlerin ücretsiz olarak verileceği yönünde yapılan son açıklama, eczacılar ile hastaları arasında ücret tartışmalarının da yaşanmasına neden oldu. Kısacası eczanelerde uygulama kapsamına çıkartılan 15 mikron ve altı eczane poşetinin üretilmesi ve uygulamada kullanılması mümkün değildir. Eczacılar eskiden olduğu gibi 15 mikron üzeri ve 20x35 cm ebatları üzerinde poşetler kullandığından eczanelerde eczane poşetleri ücrete tabiidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır